• 24 brandt
  • 156 brandt
  • DSC03600
  • DSC03601
  • DSC03603
  • DSC03604
  • wouwermanpolescontraswe

W dniu 13 do 14 października odbędzie się impreza rekonstrukcyjna pod roboczym tytułem "Jak to Szwed pod Bydgoszczą wojował". Miejsce działań rekonstrukcyjnych to Zespół Parkowo Pałacowy w Ostromecku. Rekonstrukcja ma obejmować dwa epizody historyczne z czasów potopu. Pierwszy to rekonstrukcja zdobycia i zajęcia Pałacu Dorpowskich w Ostromecku. Drugi natomiast tyczy potyczki która miała miejsce między wojskami Czarneckiego a Szwedami, którzy bronili się w widłach Wisły i Brdy, wodą i okopami od wojsk polski ch oddzieleni i w ciężkiej bitwie zostali tam zdławieni. W trakcie imprezy przewidziany jest turniej szabli bojowej oraz turniej łuczniczy. Czas będą nam umilać zespoły muzyczne i taneczne, wieczorem koncert plenerowy. Na terenie zespołu pałacowego działać będą kramy z regionalnymi produktami oraz pokaz zawodów dawnych jak kowalstwo czy płatnerstwo. W salach pałacu odbywać się będą konkursy i zabawy dla dzieci i ich opiekunów. Dokładny program imprezy pojawi się bliżej terminu, jest w trakcie budowania. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w naszym przedsięwzięciu i uświetnienia go osobą własną i osobami towarzyszącymi. Impreza realizowana jest dzięki stypendium Prezydenta Miasta Bydgoszczy dla osób zajmujących się twórczością artystyczną i upowszechnianiem kultury na rzecz miasta.


Kolejne informacje :)

W pierwej to co interesuje wszystkich rekonstruktorów którzy chcieliby do nas przyjechać i swemi osobami uświetnić naszą imprezę. Otóż mimo usilnych starań nie uda nam się uzyskać w tym roku takich środków by zwracać Wam za paliwo. Rozumiemy że jest to kluczowa informacja bo i sami jak jeździmy to zawsze miło jest jak się uda zwrot takowy
uzyskać. Niestety nie jesteśmy tego roku w stanie tego wam zapewnić. Może razą wtórą.
Co do informacji kolejnych to zapewniamy nocleg w szkole na Sali gimnastycznej, chyba że pogoda będzie na tyle dobra, że zechcecie spać w namiotach. Oczywiście zapewniamy wyżywienie, wodę, drewno na ogniska i słomę do obozowiska. W razie niepogody przewidziany jest punkt z ciepłą herbatą i kawą dla rekonstruktorów. Czekamy na was już w piątkowe popołudnie 12.10.2012. Oficjalne rozpoczęcie imprezy w sobotę o godzinie 11:00. Zakończenie imprezy
przewidziano na godzinę 17:00 w niedzielę. Bitwa niedzielna odbywa się krótko po południu i kończyć będzie część rekonstrukcyjną tak aby ci z was, którzy mają najdalej mogli w przyzwoitych terminach znaleźć się w domu.
Sam plan imprezy mogę przedstawić jeszcze bez siatki godzinowej jednako to już w pewien sposób zarysuje Wam co za atrakcje planujemy przygotować. Sama rozpiska co do godzin w najbliższym czasie. Zatem co dziać się będzie. 

* Inscenizacja zajęcia Ostromecka i dworu Dorpowskich przez Szwedów to w sobotnie popołudnie oraz w niedzielne południe lub krótko po nim walki polsko-szwedzkie w Brdyujściu z kwietnia i maja 1656 roku,

* Dostępny dla szerokiej publiczności obóz wojskowy z XVII gdzie będzie można obserwować życie codzienne żołnierzy
* Turniej szabli bojowej,
* Turniej łuczniczy
* Szkoła szermierki historycznej.
* Konkurs scenek rodzajowych przedstawiających epizody z życia codziennego w XVII wieku, egzecerunki, musztry.
* Spotkanie z pisarzem. Jacek Lech Komuda, autor powieści i opowiadań historycznych osadzonych głównie w realiach Polski sarmackiej.
* Wykłady naukowe na tematy związane z życiem materialnym i kulturalnym mieszkańców I Rzeczypospolitej. "Sarmacki Zwrot Kulturowy" dr Michał Mochocki, "Rzecz o dobrym wychowaniu" - zaprasza Akademia Kultury i Rozwoju Osobistego i inne.
* Koncerty muzyki dawnej zespołów z Węgier "Szelindek" oraz Zespół Muzyki Dawnej "Concentus" - kierownik Patrycja Cywińska- Gacka
* Występ zespołu "Pół Świata Dalej"
* Występy ludowych zespołów tanecznych
* Wioska zawodów dawnych ( kowal, garncarz itd.),
* Kramy z regionalnymi wyrobami
* Wehikuł czasu Marka Wiśniewskiego
* Prezentacja gier historycznych dla dzieci i młodzieży
* Gry i zabawy dla dzieci i dorosłych, np. malowanie twarzy, lepienie w glinie itp.
* Czytanie bajek dzieciom
* Inne jeszcze atrakcje które są w trakcie organizacji.

Regulaminy turnieju łuczniczego, bojowego szabli, użycia broni czarno prochowej czy BHP, prześlemy zgłoszonym grupom na podany kontakt emaliowy.

Zgłoszenia grup chętnych do udziału w naszej imprezie proszę przesyłać
na poniższe dane. W razie jakichkolwiek pytań proszę o kontakt tel
+48501013030 lub na pocztę Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Krzysztof Kozłowski h. Jastrzębiec